Täna, 30. novembril toimub rahvusvaheline elektroonikatööstuse seminar “IPC DAY EMS 2023: “Where have all the orders gone?”, mis keskendub tänavu eelkõige olukorrale majanduses ja kuidas on see sektorit mõjutanud nii Eestis kui Euroopas.
Seminari peakorraldaja Eesti Elektroonikatööstuse Liidu tegevjuhi Arno Kolgi sõnul oli eelmine aasta kohalikule elektroonikatööstusele rekordilise kasvuga, tänavused numbrid jäävad aga väga kõrgele kasvuperioodile alla. “Eelmisel aastal mõjutas kogu maailma elektroonikatööstust komponendikriis, mis kergitas hindu sageli kümnetes või isegi sadades kordades. Tarneprobleemide lõpuga on hinnad normaliseerunud ja vajadus suurte puhvrite järele on kadunud. Paljud ettevõtted müüvad nüüd oma kriisivarusid ja uut kaupa peale ei telli,” selgitab Kolk languse põhjuseid.
Kolgi sõnul mõistavad valitsused Euroopas ja USAs tööstuse vajalikkust, sest ilma kõrgtehnoloogilise tööstuseta ei saa rääkida riigi või regiooni suveräänsusest ning viimaste aastate kriisid ja sõjad on seda kinnitanud. “Tööstus tähendab riigi jaoks nii otseseid töökohti ja maksutulu kui ka kordades suuremat hulka töökohti toetavates sektorites,” räägib Kolk. Ta sõnul on küll nõudlus elektroonikatööstuse toodangu järele teatud turusegmentides mõnevõrra langenud, kuid üldised trendid toetavad sektori kasvu – elektroonikat kasutatakse üha rohkem muudetes toodetes (nt autodes), elektroonikat läheb vaja nii uutes 5G võrkudes kui rohepöörde jaoks ning tootmist tuuakse üha enam Hiinast tagasi Euroopasse.
Koostöös rahvusvahelise elektroonikatööstuse assotsiatsiooniga IPC juba kuuendat aastat korraldatav seminar toob kokku elektroonikatööstuse esindajad üle Euroopa, et anda ülevaade tööstuse olukorrast ja trendidest ning jagada parimaid praktikaid. Seminaril osaleb tänavu enam kui 200 osalejat 22 riigist.
Euroopa elektroonika tootmisteenuste (EMS) sektori olukorrast annab ülevaate In4ma analüütik Dr. Mareike Haaß ning Eesti elektroonikatööstusest Eesti Elektroonikatööstuse Liidu tegevjuht Arno Kolk. Analüütikaguru Dieter G. Weiss (in4ma) annab oma ettekandes vastuseid küsimusele, mis on tööstusharu tellimuste vähenemise taga. Investorite vaadet elektroonikatootmise finantseerimisele tuvustab investeerimispanga Raymond James asepresident Simon Majer.
Rahvusvahelise elektroonikatööstusi ühendava assotsiatsiooni IPC tehnoloogiliste lahenduste vanemdirektor Dr. Peter Tranitz räägib sammudest, kuidas jõuda Euroopas säilenõtke ja kogu väärtusahelat kiipidest süsteemideni hõlmava elektroonikatootmiseni. Samuti saab kuulda ettekandeid elektroonikatööstuse digitaliseerimisest ning oma edulugusid jagavad kontsernide Note AB ja Inission AB presidendid. Päeva lõpetab EMS sektori tippjuhtide paneel, kus sektori arengute ja Euroopas tootmise üle arutlevad Note AB, CMS Electronics, Vector Blue Hub, Orbit One Group, SG Automotive, Jotel OÜ ja Zollner Elektronik AG.
Täpsema info ja ajakava leiab aadressil: https://estonianelectronics.eu/ipc-ems-day-2023/
Seminari toetavad IPC, Tallinna linn, ASMPT, Incap, Arrow, Avnet, EMS Scout ja Siemens.