TalTechis esitleti esmakordselt laiemale avalikkusele vastloodud kiibitehnoloogia kompetentsikeskust KIIP (lühidalt: kiibikeskus), mille eesmärk on toetada Eesti ettevõtteid kiipide disaini ja piloottootmise valdkonnas. Uus keskus aitab kasvatada kodumaist kompetentsi ning tugevdada Eesti positsiooni Euroopa kõrgtehnoloogilises ökosüsteemis.
Esitlus leidis aset TalTechi innovatsioonifestivali raames, mis tõi kokku tehnoloogiavaldkonna eksperdid. Avamise käigus arutleti, millist rolli mängivad kiibitehnoloogiad ja superarvutid tuleviku innovatsioonide sünnis ning kuidas Eestil on võimalik kujundada oma positsiooni globaalses tehnoloogiaruumis.
Kiibikeskus loodi Metroserdi rakendusuuringute keskuse juurde, et pakkuda ettevõtetele nii tehnilisi teadmisi kui ka ligipääsu rahvusvahelisele võrgustikule. Keskuse kaudu saavad ettevõtted arendada uusi kiibilahendusi, katsetada neid tipptasemel tingimustes ning kiirendada oma arengut nii tsiviil- kui ka kaitsesektori suunal. Paralleelselt alustatakse ekspertide värbamisega, kes hakkavad pakkuma ettevõtetele konsultatsioone ja koolitusi.
Metroserdi droonitehnoloogiate valdkonna juhi Rainer Kivimäe sõnul on kiibiarendus täna võtmetähtsusega, eriti olukorras, kus tarneahelate haavatavus ja tehnoloogiline sõltumatus on tõusnud Euroopa jaoks strateegiliseks küsimuseks.
“Eesti tugevus peitub meie paindlikkuses, kõrges tehnilises kompetentsis ning valmisolekus teha tihedat koostööd nii teadusasutuste kui ka tööstuspartneritega. Uus Metroserdi rakendusuuringute keskuse juurde loodud kiipide kompetentsikeskus tugevdab ja kasvatab siinset ökosüsteemi, mis võimaldab meil arendada ja katsetada tipptasemel tehnoloogiaid, mis vastavad nii tsiviil- kui ka kaitsesektori vajadustele. See on suur samm Eesti jaoks – meie insenerid ja ettevõtted saavad olla osa Euroopa kaitsetööstuse väärtusahelast ning pakkuda lahendusi, millel on globaalne mõju,” tõi Kivimäe välja.
Kiibikeskus on osa Euroopa Liidu kiibimääruse (EU Chips Act) raames rajatavast üleeuroopalisest kiibikompetentsikeskuste võrgustikust, mille abil jagada ja tugevdada arusaama kiibikompetentsist. Keskuse peamine ülesanne on toetada ettevõtteid kiipide disainivõimekuse kasvatamisel ja oskuste arendamisel.
Projekti veavad konsortsiumina Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus (EIS), rakendusuuringute keskus Metrosert ning Eesti Elektroonikatööstuse Liit (EETL). Projekti kogumaksumus on 2,4 miljonit eurot, mida rahastavad võrdselt Euroopa Liidu Digitaalse Euroopa programm ning Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium. Euroopa toetusperiood kestab neli aastat, kuid keskuse ambitsioon on tegutseda vähemalt järgmise kümnendi jooksul.