17.aprillil käivitas konsortsium koosseisus AS Metrosert, Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus (EIS) ning Eesti Elektroonikatööstuse Liit (EETL) siinsete tehnoloogia-ettevõtete arengut silmas pidades üliolulise kiibikeskuse.
Kiibikeskus on Eestile strateegiliselt oluline projekt, mille eesmärgiks on toetada ettevõtteid ja idufirmasid nende disainivõimekuse arendamisel ja oskuste täiendamisel kiibitehnoloogia valdkonnas. Kiibikeskuse eelarve neljaks järgnevaks aastaks on 2,4 miljonit eurot, mida rahastavad võrdses mahus Euroopa Liidu Digitaalse Euroopa programm ning Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium.
Metroserdi rakendusuuringute keskuse juurde loodud kiibikeskus hakkab pakkuma tuge kiipide disainil ja piloottootmise korraldamisel, keskendudes kolmele põhivaldkonnale: riistvara turvalisus, kiipide testimine ja ohutus ning funktsionaalne verifitseerimine.
Majandus- ja tööstusminister Erkki Keldo sõnul on kiibikeskuse loomine oluline samm kõrgtehnoloogilise tootmise arenguks ja majanduse konkurentsivõime kasvatamiseks.
„Tänapäeva elu on raske kujutada ette ilma mikrokiipideta, neid leidub alates telefonist ja autost, lõpetades hambaharja ja külmkapiga. Kui soovime, et Eestis arendataks konkurentsivõimelisi tooteid ning kasvaks kõrgtehnoloogilise tööstuse osakaal, on vaja kasvatada ettevõtjate kiibitehnoloogiaalast kompetentsi ja pakkuda neile vajalikke teenuseid. Kiibikeskus just seda võimaldabki,“ ütles minister Keldo.
Ettevõtete konsulteerimiseks ja tehnilise toe pakkumiseks palgatakse kiibikeskusesse vastavad eksperdid. Üheskoos ülikoolidega asutakse korraldama ka kursusi kiibitehnoloogiast huvitatud inseneridele. Lisaks arendatakse suhteid nii kiibitööstuse siseselt kui ka aidatakse investeerimisvõimaluste leidmisega. Samuti pakutakse tuge tark- ja riistvara võimekuste ning testimistega.
Metroserdi juhatuse liige ja rakendusuuringute keskuse juht Indrek Tulp tõdes, et kiibitehnoloogia areng on võtmetähtsusega nii ettevõtete tootearenduse kui ka rahvusvahelise konkurentsivõime seisukohalt. „Kiibitehnoloogia on valdkond, kus käib tihe rahvusvaheline konkurents ning Eesti ettevõtete jaoks on ülioluline, et meil oleks olemas vajalikud arendusvõimalused ja kompetentsid. Loodav kiibikeskus aitab täita senist tühimikku, pakkudes ettevõtetele tuge teadmusmahuka tootearenduse elluviimisel ning võimaldades neil püsida tehnoloogilise arengu esirinnas,“ lausus Tulp.
Kiibikeskusega arendatakse laiemalt Eesti elektroonika- ja kaitsetööstust. Seejuures EISi teenuste ja arendustoetuste kombineerimine Metroserdi kiibitehnoloogiate võimekusega aitab valdkonda jõuliselt edasi viia, tõstes nii tööstuse kui ka lõpptoodete arendajate rahvusvahelist konkurentsivõimet. EETLi teadmised ja hea side liikmeskonnaga tagab laia mõju üle kogu sektori.
„Kiibivõimekus annab Eesti tehnoloogia-ettevõtetele, sealhulgas kaitsetööstusele, vahendid, mille abil luua kuluefektiivsemaid elektroonikasüsteeme. See puudutab toodete parameetreid nagu jõudlus, energiatarve, turvalisus, mõõtmed, kaal ning masstoodete puhul ka hind. Tegemist on selgelt keskse ja strateegilise oskusteabega, millel põhineb iga riigi tehnoloogiline suveräänsus ja konkurentsivõime,“ sõnas EISi kiibitehnoloogiate ja -disaini keskuse koordinaator Jaan Raik.
Kiibikeskus on osa Euroopa Liidu algatusest, mille raames luuakse sarnased keskused igasse liikmesriiki, mis moodustavad üleeuroopalise võrgustiku, andes Eesti ettevõtetele juurdepääsu ka teiste riikide kompetentsidele ja parimatele praktikatele. Ettevõtted saavad kiibikeskusega seotud teemade osas ühendust võtta projekti koordinaatori Jaan Raigiga (jaan.raik@eis.ee).