Täna, 15. oktoobril toimub rahvusvaheline elektroonikatööstuse seminar “EMS and Beyond 2024”, mis keskendub elektroonikatööstuse võimalustele ja väljakutsetele, sealhulgas tarneahelate olukorrale ja uutele regulatsioonidele. Seminar toob Tallinnasse kokku elektroonikasektori eksperdid ja ettevõtted üle Euroopa, et arutada sektori arengut ja jagada parimaid praktikaid.
Seminari peakorraldaja Eesti Elektroonikatööstuse Liidu tegevjuht Arno Kolk rõhutab, et seminaril käsitletavad teemad on tööstuse tuleviku seisukohalt kriitilise tähtsusega: “Viimastel aastatel on elektroonikatööstus pidanud toime tulema komponentide kriisiga ja keerulise majanduskeskkonnaga. Nüüdseks on olukord stabiliseerumas, kuid uued väljakutsed, nagu CRA regulatsioon ja kasvavad ESG nõuded, vajavad sektorilt kohanemisvõimet ja uuendusmeelsust.”
Kolk lisab: “Eesti elektroonikatööstus on tugevalt seotud rahvusvaheliste turgudega, eriti Põhja-Euroopa ja Saksamaaga, kus majandusolukord on hetkel keeruline. Osa projekte, mida plaaniti käivitada, on edasi lükatud järgmisesse aastasse. Siiski näeme positiivseid märke näiteks automatiseerimise ja kaitsetööstuse valdkondades, mis toetavad elektroonika tootmismahtude kasvu.”
Kolgi sõnul on tööjõuprobleem momendil mõnevõrra tagaplaanile vajunud, kuid elektroonikatööstus on karjäärivalikuna endiselt perspektiivne. “Isegi kui ettevõtete käibed on langenud, proovitakse spetsialiste viimase võimaluseni hoida, koondamisi on sektoris vähe,” lisas ta.
Juba seitsmendat korda toimuv seminar keskendub elektroonikatööstuse võimalustele ja väljakutsetele. Arutelude teemadeks on muuhulgas komponentide kriis, uus CRA regulatsioon ning investeerimispankade ja investorite vaated elektroonikatööstusele. Sõna saavad nii analüütikud, erialaliidud, ettevõtjad kui ka pankurid. Seminaril osaleb tänavu enam kui 180 osalejat 18 riigist. Osalejaid on nii Balti- ja Põhjamaadest kui ka Hispaaniast, Itaaliast ja Indiast.
Analüütikaguru Dieter G. Weiss (In4ma) keskendub oma ettekandes komponendikriisile, NXP Semiconductors piirkondlik turundusjuht Jenirathese Nadar räägib uuest ELi küberkerksuse määrusest, Microchip Technology Inc esindaja Alexis Montoya käsitleb pooljuhtide kriisi tarnija vaatenurgast ning investeerimispankade perspektiive elektroonikatootmises tutvustab investeerimispanga Raymond James asepresident Simon Majer.
Päeva teises pooles kõneleb Eesti Elektroonikatööstuse Liidu tegevjuht Arno Kolk Eesti elektroonikatööstuse hetkeseisust, IPC valitsussuhete vanemdirektor Alison James ja MKMi tööstuspoliitika juht Kaspar Peek räägivad vajadusest toetada kogu elektroonikatootmise väärtusahelat kiipidest süsteemideni, Incapi kommunikatsiooni- ja investorsuhete juht Helena Maripuu annab ülevaate ESG kestlikkusaruandluse rollist elektroonikatootmisteenuste sektori kasvus ja Elektroonikatehnoloogia standardite juht Euroopas Francisco Fourcade räägib teekonnast elektroonikatootmise tipptasemeni. Päeva lõpetab sektori tippjuhtide paneel, kus viimase komponendikriisi üle arutlevad In4ma, Incapi, Avnet Silica ja Texas Instruments esindajad.
Seminari toetavad IPC, Incap, Arrow, Avnet, In4ma, Data4PCB.